Ban za vyjádření podpory protestujícím

Ban za vyjádření podpory protestujícím

PsychoKata Od PsychoKata v 16. 10. 2019 00:04
Novinky

Na Blizzard, respektive Activision, se v posledních dnech snáší vlna kritiky po tom, co zabanoval Hearth Stone hráče Blitzchung a vyhodil ho z turnaje. K tomuto hernímu zákazu se rozhodli kvůli jeho slovům podpory mířících k protestujícím v Honkongu. Ostatní jeho „kolegové“ vyzívají k bojkotu.  

 Vyhrát turnaj ale nedostat odměnu? To přesně se stalo 21letému šampion regionu Asie a Pacifiku. Po vítězství na turnaji Grandmasters v karetní hře Hearthstone, za které měl Chung Ng Wai obdržet v přepočtu 235 tisíc korun, vyjádřil korejec podporu demonstrujícím v Honkongu nasazením ikonické plynové masky a lyžařských brýlí. V rozhovoru také řekl větu: „Osvoboďte Hongkong, revolucí naší doby.“ 

Přenos byl po krátké chvíli ukončen, dokonce byly odstraněny záznamy. Postih však nečekal jen hráče samotného, trest si vykoledovali i dva moderátoři, kteří rozhovor vedli. Ti byli po tomto incidentu vyhozeni z práce. 

Kdo by si pomyslel, že Blitzchung bude svého činu litovat, či se snažit svá slova nějak ospravedlnit, ten by se mýlil. Ba naopak, k činu se Wai hrdě hlásí. K tomuto postoji ho vede prý jeho soucit s obyvateli města, ze kterého pochází a demonstrace proti Čínské vládě považuje za oprávněné a správné. 

Hráč kromě výše zmíněné ztráty odměny za turnaj také obdržel roční ban. Ačkoli z jeho strany se v rámci hry nestalo nic, čím by porušil své Fair Play jednání, podle Blizzardu se Blitzchung dopustil porušení pravidel soutěže ve smyslu, že „vědomě konal něco, co by způsobilo špatnou pověst soutěže, uráželo část publika, nebo poškozovalo jméno společnosti Blizzard“. Wai tato pravidla podepsal, takže s nimi souhlasil, nicméně pořád tu zůstává faktor, že hodnocení jeho jednání bylo příliš přísné. Z celkového vyjádření Blizzardu tak tedy nedostal ban za své názory, ale za porušení pravidel.

Podle slov ostatních hráčů z HS komunity, ale herní scény celkově, se Blizzard jen snaží udržet si dobré vztahy s Čínou, která tvoří nedílnou součást jejích výdělků. A protože vláda nepodporuje situaci, která v Honkongu nastala, pak se ani Blizzard nemůže přiklánět na stranu Wai.
 
 

Později se Blizzard také rozhodl, že Blitzchunga není opravdu fér trestat odnětím peněžní výhry, a tak mu peněžní částku, kterou Wai vyhrál, nechal zaslat a jeho ban byl zkrácen na 6 měsíců. 

Celé vyjádření Blitzchunga, které napsal na sociání síť TwitLonger, vám přinášíme níže:
 
 
Děkuji všem za pozornost, která se mi dostala během minulého týdne. Toto je osobní prohlášení a můj názor na poslední Blizzardí rozhodnutí. Ze všeho nejvíc jsem Blizzardu vděčný za to, že zvážili můj ban. Na počátku týdne jsem médiím řekl, že za mé prohlášení nějaký trest dostanu, byl jsem si vědom, že mé činy nebudou v souladu s Grandmasters rozhovorem. V budoucnu budu opatrnější, co se týče mých názorů a kde je říkám. Mé osobní postoje, či podporu protestujícím v Hong-Kongu budu vyjadřovat na mých soukromých kanálech.


Mnoho lidí se mne ptalo, zda přijímám rozhodnutí Blizzardu. Rozdělím to na dvě části: Peněžní odměna a ban. Co se týká odměny, zde budu citovat, co Blizzard napsal na oficiálních stránkách: "Blitzchung během turnaje HRÁL fér. Z toho důvodu jsme přesvědčeni, že by měl dostat peněžní cenu." Obzvlášť tohoto si velmi vážím, Blizzard zároveň řekl: "Chápeme, že pro některé to není o ocenění, a pro jiné zase může být neuctivé o tomto vůbec hovořit." Zástupci Blizzardu mi to ještě vysvětlili přes telefon, a velmi si toho vážím a jejich rozhodnutí přijímám.

 A teď k banu, Blizzard roční ban snížil na šestiměsíční. I tohoto rozhodnutí si velmi vážím. Ale abych byl upřímný, i šest měsíců je hodně. Ale bylo mi řečeno, že se můžu účastnit profesionálních Hearthstone turnajů, čímž se myslí Grandmasters turnaj. Vážím si toho, jelikož Grandmasters jsou v současné chvíli nejvyšší příčkou kompetitivních Hearthstone turnajů. Přál bych si, aby Blizzard zvážil rozhodnutí ohledně obou komentátorů.

 Spousta lidí se ptá, zda v budoucnu budu pokračovat v Hearthstone. Upřímně, ještě nevím. Další turnaj, vzhledem k banu, bude nejspíš další sezóna Grandmaster, ale to je až za několik měsíců. Tento čas využiji k tomu, abych si odpočinul a rozhodnul se, zda se budu i nadále účastnit Hearthstone turnajů.

 Hearthstone změnil to, jak žiju. Miluju Hearthstone komunitu. Přeji vše nejlepší ostantím hráčům i Blizzardu.

Sdílet článek:

0 Komentáře

Ke článku nejsou napsané žádné komentáře

Napsat komentář


Pro přidání komentáře se musíš přihlásit